Odzyskiwanie danych Jak odzyskiwanie danych może Ci pomóc?
Usunięte pliki mogą być niezwykle frustrujące, ponieważ zajmują miejsce, a nie zawierają już informacji identyfikujących. Oprogramowanie do odzyskiwania danych przeszukuje urządzenia pamięci masowej w celu zlokalizowania usuniętych plików i ich odzyskania. Oto kilka najczęstszych scenariuszy, w których oprogramowanie do odzyskiwania danych może Ci pomóc. Usunięte pliki często są dla Ciebie ważne, a możesz ich mieć setki. Czytaj dalej, aby poznać najlepsze metody odzyskiwania usuniętych plików. Niezależnie od tego, czy utraciłeś dane przypadkowo, czy też przypadkowo usunąłeś niewłaściwy plik, odzyskiwanie danych jest najlepszym rozwiązaniem dla wielu osób.
Formatowanie systemu plików
Podczas próby odzyskania utraconych danych z komputera może być konieczne przeprowadzenie formatowania systemu plików. Proces ten powoduje usunięcie starego rejestru na dysku twardym i zastąpienie go nowym. W zależności od rodzaju formatu może być możliwe odzyskanie niektórych lub wszystkich danych. Poniżej przedstawiono kilka kroków, które należy wykonać w celu sformatowania komputera. Jeśli nie znasz się na formatowaniu systemu plików, przeczytaj ten artykuł, aby zacząć.
Przed sformatowaniem dysku twardego należy zrozumieć, co dokładnie dzieje się ze strukturą plików. Formatowanie systemu plików powoduje usunięcie grup alokacji i węzłów plików. Informacje o ostatnio utworzonych plikach można jednak odzyskać z dziennika systemu plików. Zaawansowana heurystyka i analiza dziennika mogą pomóc w odzyskiwaniu plików z pofragmentowanych dysków. Mimo że fragmentacja nazw plików może utrudniać ich odzyskiwanie, nadal jest ono możliwe. Pliki można odzyskiwać zarówno z dysków pofragmentowanych, jak i nie pofragmentowanych.
Proces ten jest skuteczny w odzyskiwaniu utraconych plików, jeżeli partycje zawierają wiele pofragmentowanych plików. Zwiększa również szanse na odzyskanie plików z dysków niefragmentowanych ze względu na niewielki rozmiar nowego drzewa B+. Oznacza to, że można odzyskać znaczny odsetek utraconych plików. Nawet jeśli dysk jest poważnie uszkodzony, nadal istnieją sposoby na ich odzyskanie. Jeżeli nie możesz znaleźć żadnego z plików, istnieją również programy, które pomogą Ci odzyskać utracone dane ze sformatowanych partycji.
Podczas formatowania dysku twardego wykonywanych jest kilka różnych typów operacji formatowania. Najbardziej podstawowym z nich jest formatowanie niskopoziomowe. Ten typ formatowania powoduje nadpisanie danych na dysku zerami, co skraca czas jego eksploatacji. Formatowanie niskopoziomowe jest zwykle używane do zmiany systemów plików i ich rozmiarów. Z kolei formatowanie wysokopoziomowe powoduje całkowite usunięcie wszystkich danych z dysku twardego i oznaczenie wszystkich sektorów jako uszkodzone. Ten rodzaj formatowania może być przydatny do odzyskiwania danych, ale należy go przeprowadzać z zachowaniem ostrożności.
Inną metodą formatowania systemu plików w celu odzyskania danych jest metoda COW. Metoda ta polega na utworzeniu nowego drzewa S+ nad istniejącym. COW pomaga odzyskać poprzedni stan systemu plików na dysku twardym. Jeśli jednak partycja systemu plików jest już zapełniona, szanse na odzyskanie wszystkich danych są znacznie mniejsze. Metoda COW jest dobrym rozwiązaniem w przypadku odzyskiwania danych z podzielonego na partycje dysku twardego.
Fizyczne uszkodzenie urządzenia pamięci masowej
Termin PMD (ang. physical damage) odnosi się do wielu różnych problemów, które mogą powodować utratę danych. Uszkodzenia fizyczne mogą być spowodowane różnymi przyczynami, w tym wadami produkcyjnymi, awariami elektrycznymi, a nawet normalnym użytkowaniem. Uszkodzenia fizyczne mogą wynikać z upuszczenia dysku twardego, przypadkowego przerwania złącza USB, a nawet uszkodzenia urządzenia pamięci masowej przez wodę lub ciecz. Może również wynikać z uszkodzenia talerzy dysku twardego. Uszkodzenia fizyczne są najtrudniejsze do usunięcia.
W przypadku uszkodzenia fizycznego powłoka magnetyczna na talerzu dysku twardego ulega zniszczeniu. Takie uszkodzenie może wystąpić w każdym urządzeniu pamięci masowej z ruchomymi częściami mechanicznymi, ale najczęściej ma miejsce, gdy głowice odczytujące/zapisujące stykają się z wirującymi talerzami. Dysk twardy może również ulec uszkodzeniu fizycznemu w wyniku upadku, przegrzania lub niewłaściwego użytkowania. Zanieczyszczona komora wewnętrzna, rozlany płyn lub jakakolwiek inna substancja, która przedostała się do obudowy dysku twardego, może być przyczyną „awarii”.
Odzyskiwanie danych z fizycznie uszkodzonego urządzenia pamięci masowej może obejmować kilka różnych technik. Niektóre uszkodzenia można naprawić, wymieniając części na dysku. Może to jednak nie rozwiązać podstawowego problemu logicznego. W takim przypadku można zastosować specjalistyczną procedurę obrazowania dysku w celu odzyskania wszystkich możliwych do odczytania bitów z powierzchni dysku. Obraz ten można następnie bezpiecznie przeanalizować pod kątem uszkodzeń logicznych i wynikającego z nich systemu plików.
Uszkodzenia spowodowane wodą mogą spowodować poważne uszkodzenia fizyczne dysku twardego. Narażenie na działanie wody w temperaturze 100 stopni lub niższej może nie stanowić większego problemu, ale długotrwałe wystawienie na działanie temperatury 200 stopni lub wyższej prawdopodobnie spowoduje uszkodzenie danych. Jeśli temperatura wzrośnie do 300 stopni, elektronika na dysku zostanie odlutowana, a dysk twardy ulegnie wypaczeniu. Na szczęście strażacy są wyszkoleni w łagodzeniu szkód powodowanych przez te ekstremalne temperatury.
Uszkodzenia spowodowane przez wodę nie są najczęstszymi uszkodzeniami fizycznymi urządzeń pamięci masowej, ale najczęstszym typem jest uszkodzenie głowicy. Zespół głowicy to część dysku twardego, która odczytuje i zapisuje dane na talerzu dysku. Wrzeciono, czyli wirujący dysk, było kiedyś najczęstszym typem uszkodzenia fizycznego, ale dzięki zaawansowanej technologii dysków twardych nie jest to już tak częste. Jednak uszkodzenie dysku twardego jest nadal możliwe, jeśli użytkownik nie wie, co robić.
Nadpisywanie systemu plików
Istnieje kilka różnych sposobów nadpisywania systemu plików. Tej metody można użyć, gdy nie ma pewności, że komputer jest w stanie odzyskać usunięte dane. Nadpisanie systemu plików oznacza zastąpienie starych danych nową kopią. Na przykład zapisanie dokumentu o tej samej nazwie, co jego starsza wersja, prawdopodobnie spowoduje nadpisanie starej wersji. Wówczas nie będzie można odzyskać starej wersji. Aby upewnić się, że plik nie zostanie nadpisany, systemy operacyjne zazwyczaj proszą o potwierdzenie.
Nadpisywanie systemu plików jest najlepszym sposobem odzyskiwania usuniętych danych, ale ta metoda może nie być tak skuteczna w przypadku zaszyfrowanych i skompresowanych systemów plików. Jeśli nie masz pewności, spróbuj użyć narzędzia, które nadpisze istniejące bloki danych pliku, na przykład te zawarte w kopii zapasowej. Nadpisanie bloków danych nie spowoduje usunięcia plików z kopii zapasowych. Nadpisze tylko te bloki danych, które trzeba odzyskać.
Oprócz nadpisywania danych, nadpisywanie systemu plików przeciwdziała ponownemu zapisywaniu danych. Metoda ta jest również nazywana „niszczeniem” lub „wymazywaniem”, ale nie jest to ta sama metoda, co powszechnie stosowane metody niszczenia nośników drukowanych. Nadpisywanie programowe może być również mniej skuteczne w środowiskach o wysokim poziomie bezpieczeństwa, a niektóre zaawansowane technologie pamięci masowej sprawiają, że nadpisywanie za pomocą plików jest nieskuteczne. Gutmann prowadził w połowie lat 90. badania nad odzyskiwaniem danych z nośników z nominalnym nadpisywaniem i opracował schemat postępowania dla różnych technologii napędów. Jego badania stały się znane jako metoda Gutmanna.
Jeśli pliki zostały przypadkowo nadpisane, można je odzyskać, przywracając do poprzedniego stanu. Jednak najpopularniejsze konfiguracje pamięci masowej nie zawsze zastępują stare pliki, a jedynie oznaczają je do usunięcia, gdy nie ma już wolnego miejsca. Dlatego poprzednie wersje plików mogą pozostawać w pamięci masowej i być niewidoczne przy standardowym użytkowaniu. W przypadku konieczności przywrócenia pliku można wybrać aplikację do automatycznego tworzenia kopii zapasowych plików.
Formatowanie to kolejny sposób na usunięcie informacji z dysku. Na przykład przy użyciu systemu plików FAT może to trwać od kilku minut do kilku tygodni. Na szczęście profesjonalne oprogramowanie do odzyskiwania danych często umożliwia odzyskanie danych nawet po sformatowaniu dysku. Dzięki odpowiedniemu programowi można nawet odzyskać usunięte pliki za pomocą profesjonalnego programu do odzyskiwania danych. Można również użyć funkcji szybkiego formatowania, aby nadpisać istniejący system plików bez usuwania danych.
Odzyskiwanie usuniętych plików
Jeśli zdarzyło Ci się przypadkowo usunąć plik, nie jesteś sam. Większość ludzi doświadczyła tego problemu w pewnym momencie swojego życia. Odzyskanie usuniętych plików z systemu operacyjnego to pierwszy krok, ale można też spróbować innych rozwiązań. Istnieją różne programy do odzyskiwania usuniętych plików i danych. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej. Jeśli masz dysk twardy, napęd USB lub inne urządzenie pamięci masowej, możesz odzyskać usunięte pliki za pomocą oprogramowania do odzyskiwania danych.
Najpierw spróbuj ustalić, gdzie został usunięty plik. Jeżeli był on zapisany w folderze, można spróbować wyszukać go według nazwy. Jeżeli plik został usunięty z folderu, można spróbować wyszukać go za pomocą opcji „Filtr” lub klikając przycisk „Wyszukaj pliki lub foldery”. Jeśli plik nie zostanie znaleziony, można spróbować skopiować go i wkleić do nowej lokalizacji. Można również spróbować usunąć plik z dysku twardego i sprawdzić, czy nadal tam jest.
Inną możliwością odzyskania usuniętych plików z komputera jest skorzystanie z usługi ochrony przed utratą danych, takiej jak Dropbox, która synchronizuje pliki między komputerami i w chmurze. Dropbox oferuje w interfejsie internetowym funkcję o nazwie „Usunięte pliki”. Jeśli nie możesz uzyskać dostępu do usuniętego pliku z konta Dropbox, możesz go przywrócić, korzystając z innej metody, np. z usługi tworzenia kopii zapasowych, takiej jak Crashplan lub Backblaze. System Windows przechowuje usunięte pliki na komputerze przez krótki czas, dlatego najlepiej jest używać oprogramowania chroniącego przed utratą danych.
Jedną z najlepszych metod „zrób to sam” odzyskiwania usuniętych plików z komputera z systemem Windows jest użycie narzędzia Odzyskiwanie plików systemu Windows. Narzędzie to jest darmowe i proste w użyciu. Wymaga doświadczenia w posługiwaniu się tekstowym interfejsem wiersza poleceń systemu Windows oraz chęci poświęcenia czasu na naukę jego obsługi. Jeśli nie możesz znaleźć żadnej z tych opcji, możesz również sprawdzić, czy utracone pliki nie znajdują się w poczcie e-mail, pamięci masowej w chmurze lub w kopiach zapasowych. To tylko kilka metod, których można użyć do odzyskania usuniętych plików z komputera.
Dane adresowe:
AKTE Odzyskiwanie danych – Kontakt
ul. Morasko 17, 61-680 Poznań
Telefon: 784 898 784
Telefon: 784 380 784
opłata za połączenie wg taryfy operatora
e-mail: [email protected]
Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.